Історія одного великого зла. Те, що варто пам’ятати. Те, про що варто говорити. Особливо зараз — в часи, коли багато з того, про що зазвичай згадується під гаслом «Ніколи знову!», повторюється тут і зараз.
27–28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах з’явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: «Всі євреї міста Києва і його околиць повинні з’явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової і Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний».
З цього почалася історія трагедії Бабиного Яру.
А далі? — далі були розстріли і десятки тисяч смертей… і замовчування правди в повоєнні роки.
Мало хто знає, але навіть перший пам’ятник, встановлений за радянських часів на місці, де відбулася трагедія Бабиного яру, не містив жодної згадки про євреїв.
А ще в були в цьому місці під час II світової війни відбувалися розстріли українських націоналістів. Про це також варто пам’ятати і варто говорити на екскурсії Бабиним Яром.
Екскурсія «Бабин яр: від війни до війни», яку проводить засновник Спрага-Інфо Юрій Чабан, тримає в фокусі цю вкрай болючу сторінку історії.
…якщо звичайно взагалі можна зрозуміти природу того зла, про яке ми будемо говорити під час екскурсії І територією меморіального комплексу «Бабин яр».
Гуляючи територію меморіального комплекса «Бабин яр» та околицями метро «Дорогожичі» ми торкнемося тих сторінок історії, які відбувалися в цій місцевості як восени 1941 року, так і після цього.
Згадаємо і про телецентр з телевежою, і про старе єврейське кладовище, і про те, як і чому тема геноциду єврейського народу замовчувалася в Радянському Союзі.
Лише відносно нещодавно Бабин яр, завдяки численим інсталяціям та пам’ятникам, почав перетворюватися на місце вшанування пам’яті.
Що ж, побуваємо в цьому місці — згадаємо про те, про що варто згадати.
ЗУСТРІЧ: вихід з м. Дорогожичі (підземний перехід)
* — Екскурсія «Бабин яр» відбувається о’з певною періодичністю. Стежте за анонсами на нашому сайті! УВАГА! Є можливість замовити екскурсію Бабиним Яром індивідуально, на зручний для Вас час.
* — Якщо з якоїсь причини у вас не відкривається форма запису на екскурсію, ви можете записатися на неї, заповнивши альтернативну форму запису за посиланням https://cutt.ly/nyIlViY, або зателефонувавши нам.