СПРАГА: Все,Знання,Про Київ Старий Київ: віртуальна екскурсія на виноградники Крістера

Старий Київ: віртуальна екскурсія на виноградники Крістера

Садоводство Кристера - СПРАГА

Не було киянина, який би не знав або не чув про знамениту фірму садового і насіннєвого господарства «В. Крістер» (сьогодні ж вона згадується хіба-що под час екскурсій по Києву). Головна контора і розплідники її знаходилися на Пріорці (нинішня адреса: вул. Вишгородська, № 45, радгосп садово-декоративних культур «Троянда»). 

Виникнення фірми сягає середини ХІХ ст., коли саксонець Вільгельм Готліб Крістер (1812-1890), за фахом ткач, приїхав в Україну. Запросив його сюди у 1838 р. князь Радзивілл для роботи на ткацькій фабриці у містечку Хабно Київської губернії. У 1848 р. Крістер переїхав до Києва, купив на Пріорці біля Вітряних гір ділянку у князя Естергазі (38 десятин), розчистив її від дерев і чагарників і в 1850 р. заснував фірму «Садівництво і насіннєве господарство «В. Крістер», що незабаром стало відоме не тільки в Києві, а й далеко за його межами. 

Німецька точність і пунктуальність прислужилися Крістеру. Пустир перетворився на квітучий сад, чудовий розплідник плодових дерев, овочевих культур і квітів. А ще Крістер завів зразкове молочне господарство, найкращу в Києвіі пасіку, розводив рибу, займався акліматизацією винограду і навіть виробляв вино. Завдяки вдалому добору сортів, що прекрасно дозрівали в Київській місцевості, його виноградники давали до 6000 руб. річного прибутку. Але, оскільки вимоги до садівного матеріалу для фруктових і декоративних дерев і чагарників зростали, для розширення цієї галузі Крістеру довелося ліквідувати частину виноградників і молочне господарство. 

В. Крістер перетворив своє садівництво на агрошколу для місцевого населення, виписав з Бельгії саджанці – 300 сортів яблунь і груш, заклав фруктовий сад на 6 десятинах, а 1870 р. видав брошуру «Хозяйственньй садовник или краткое наставление для посева семян известных огородных и цветовых растений и дальнейшего за ними ухода». Жителі Куренівки і Пріорки, набувши знань у Крістера, працювали садівниками по всій Україні.

Помер фундатор фірми у серпні 1890 р. і був похований там, де стільки років пропрацював – на території своєї агрошколи. 

З розквітом садівництва В. Крістера збіглося проведення у Києві сільськогосподарських виставок, що проводилися один раз на 4-5 років. За 30-річний період (1852-1883) у Києві відбулося сім таких заходів, учасником яких було і садівництво В. Крістера. На виставці 1883 р. (розташовувалася на горі біля Михайлівського-Золотоверхого монастиря, над пам’ятником Св. Володимирові), В. Крістер був нагороджений золотою медаллю по відділу садівництва й городництва. 

Справу батька продовжили сини – Замунад і Юлій Крістери. У 1895 р. під розплідником на Пріорці було зайнято 38 десятин. Попит на продукцію змусив власників відкрити нові розплідники: на Нивках (Фузиківка) площею 20 десятин, у Литвинівці (30 верст від Києва) – 70 десятин, де також велися великі роботи з розширення культур різноманітного насіння, а з 1897 р. – культури дичок (підщеп) груш, яблунь, троянд та іншого у великих обсягах. 

На рубежі ХІХ-ХХ ст. фірма «В. Крістер» була єдиним в Україні (та й в усій Російській імперії) за розмаїттям і кількістю матеріалів садовим закладом із щорічним обігом близько 100000 руб. У закладі був маточний сад, що налічував понад 450 сортів яблунь, 430 сортів груш, 50 сортів вишень і черешень, 20 сортів персиків, 20 сортів абрикосів і 25 сортів винограду. Загальна площа його грунтів становила 128 десятин. На них зростало 5 млн саджанців. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масони в Києві

Головна контора, склад і садівництво, як і раніше, знаходилися на Пріорці, а магазини – у центрі Києва: Ю. В. Крістера – на розі Хрещатика й Інститутської, Е. В. Крістера – на Хрещатику, № 37 (поруч із нотним магазином В. Л. Ідзиковського). На початку ХХ ст. фірма щорічно продавала близько 50 тис саджанців фруктових і майже 100 тис декоративних дерев; насіння, квіти, виноград, фрукти тощо. 

На виставці 1897 р. публіка була вражена асортиментом фруктів, виставлених фірмою «В. Крістер». Експонувалися різноманітні сорти груш, серед яких особливу увагу привертав сорт «Король Карл Вюртембергський», і яблука найрізноманітніших сортів. Однак поза всякою конкуренцією були сорти винограду, представлені фірмою. 

До речі, за дослідженнями відомого садівника О. П. Осипова, Київ одвіку був виноградним центром і до проведення залізниць – ледве не місцем, де провадилося лікування місцевим виноградом. У стародавніх описах київських замків зустрічаються згадки виноградників. Петро І власноруч заклав у Києві виноградники, для чого виписав із Франції та інших місць виноградні чубуки і виноградарів. 

Фірма «В. Крістер» виставила також дво-, три- і чотирирічні дерева яблунь, груш, слив, вишень, а також карликові груші в діжках і декоративні дерева. Всі експонати були визнані експертами дуже гарними. 

Поруч розташувалися експонати з питомників покійного Е. Крістера (помер у 1892 р.). Тут було виставлено різноманітний асортимент плодових і декоративних дерев. Після смерті Е. В. Крістера його вдова Оттонія Анна-Катерина – купчиха II гільдії – перевела магазин насіння і рослин з Хрещатика, № 37 на Хрещатик, №23. 

Ю. В. Крістер помер у 1916 р. 

1925 р. у колишньому садівництві Крістерів знаходилася Друта дитяча трудова колонія, перетворена 1929 р. на «Агрофіліал» № 3 Київського дитячого містечка «Ленінськ». Філія працювала за програмою агрономічної семирічки, що готувала з безпритульних дітей фахівців із вирощування садово-городніх культур, насінництва, садівництва, декоративних рослин, молочного скотарства, бджільництва. Майже 100 дітей одержували тут трудові навички…

РЕКОМЕНДУЄМО ВІДВІДАТИ: Екскурсії по Києву

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Також рекомендуємо

Поездки по Киеву в 1970-е годы. Обложка статьи. – экскурсии по Киеву - Спрага.Инфо

Поездки по Киеву в 1970-еПоездки по Киеву в 1970-е

В 1970-е Киев был по-своему уникальным городом. В то время, когда импортные “шмотки” доставали только по знакомству, а импортную видеотехнику можно было купить разве что в валютном магазине, по улицам

Табличка в Києві де мешкав імам Шаміль.

Забытая история о том, как из Шамиля пытались сделать монаха Киево-Печерской Лавры?!Забытая история о том, как из Шамиля пытались сделать монаха Киево-Печерской Лавры?!

Часто слышу упреки, а почему в Киеве висит памятная доска имаму Шамилю, достоин ли он этого?Отвечу.Мемориальная доска, которую можно увидеть на жилом доме, со стороны Крепостного переулка, установлена по инициативе

Національний солідаризм українців діаспори як форма спротивуНаціональний солідаризм українців діаспори як форма спротиву

Нас, українців – таких різних і часом навіть не схожих одне на одного, – об’єднує той факт, що нашу спільну батьківщину зараз із найрізноманітнішої зброї атакує росія. І росіянам байдуже,