СПРАГА: Все,Знання,Про Київ Оболонь до забудови: як її описували історики, мандрівники і письменники

Оболонь до забудови: як її описували історики, мандрівники і письменники

фотоколаж на якому намальовані природа, поля, озера та затоплення старої Оболоні в Києві.

Оболонь — не лише мальовнича місцевість на півночі Києва, але й важливий культурний та історичний простір, що зберіг у своїх ландшафтах і легендах глибоку пам’ять про місто. Колись — рибальські поселення, капища язичницьких богів, дерев’яні церкви, болотисті луки й повені; згодом — осередок міфів, історичних подій, суперечок і наукових реконструкцій. Цей район надихав і дослідників, і літераторів. Історія Оболоні стала джерелом для розповідей у краєзнавчих книжках, подорожніх нотатках, журналістських нарисах і навіть у поетичних рядках.

У цій статті ми простежимо, як образ Оболоні — з її болотами, лугами, храмами, трагедіями й краєвидами — фігурує у літературних пам’ятках ХІХ — початку ХХ століття. Це спроба побачити район очима тих, хто залишив для нас живі свідчення його минулого.

До речі, й сьогодні Оболонь зберігає свою привабливість — зокрема як місце для літніх прогулянок і купання. Наприклад, озеро Вербне, одне з улюблених серед киян, з’явилось нещодавно на фото нашої фейсбук-сторінки «Спрага: в Києві цікаво».

Від Почайни до Велеса: перші згадки в описах Києва

У 1820 році вийшла книга Максима Берлінського «Краткое описание Киева, содержащее историческую перечень сего города», у якій він описав історичні райони міста і конкретні пам’ятки старовини. Крім Старокиївської гори і Подолу, автор розповідає про Оболонь, річку Почайну, Капище Велеса. Видання містить план Києва, де позначені урочища, архітектурні пам’ятки, що відносяться до найдавнішого періоду міста.

Пізніше ще один видатний знавець київських старожитностей — Микола Закревський продовжив його справу. У 1858 році він видає «Летопись и описание Киева», а через десять років — фундаментальну двотомну працю «Описание Києва». Вона задумана як довідник по історії та історичній топографії міста. Окремі статті у книзі присвячені Оболоні та Почайні. В них містяться літописні згадки, історичні події, а також розкривається етимологія слів Оболонь, Почайна, Сетомля. У додатку пропонуються карти-реконструкції Києва у різні часи.

Капища, храми, хутора: археологічна й топографічна Оболонь ХІХ століття

В «Историко-топографических очерках древнего Киева» М. І. Петров описав археологічні розкопки, проведені на Оболоні у ХІХ ст., виклав свою версію заселення цієї місцевості. Цінними є описи Іорданської Миколаївської та Введенської церков, що раніше були в межах Оболоні. Книга містить цікаві історичні факти та легенди.

Микола Сементовський спробував прослідкувати історію Оболоні починаючи з язичницьких часів. У розділі про церкву «Введення до храму Богородиці» автор згадує, що цей храм знаходився на місці, де за часів князювання Олега, Ігоря і Святослава стояв ідол Велеса — покровителя худоби. Саме біля нього укладалися важливі мирні угоди. У цей час зброю — щити і мечі клали на землю. Князь Святослав під час перемир’я з грецьким царем Цимісхієм дав таку клятву: «А ще маємо речене мною і тих, хто піді мною зберегти, да маємо клятву від бога, що в нього віримо, в Перуна, і у Велеса скотського бога. Та й будемо златі, як злато і своєю зброєю побиті будемо».

У 1885 році в Києві побачила світ книжка А. Яковлева «Предместья города Киева: Преорка, Куреневка, Сырец (Историко-юридический очерк)». У ній досліджуються події ХV-ХVII ст. що відбувалися на Оболоні. Автор підкреслює велике значення оболонських земель у розвитку економіки та сільського господарства Києва.

Подорожні нотатки й погляд зблизька: як бачили Оболонь мандрівники

Княжна Олена Горчакова — педагог, поетеса, автор подорожніх нарисів. Жінка мала виняткову спостережливість. Свої враження від київської Оболоні вона описала у своїй книзі:

«Возвышенные части были заселены, как полагают, еще в глубокой древности и существовали предания, что на месте теперешней приходской церкви Введения Пресвятой Богородицы стоял истукан Волоса — покровителя стад. Оболонь упоминаєтся также во всех битвах киевлян с кочевниками; ее жители принимали участие в княжеских распрях.

Эта местность застроена деревянными бедными жилищами недостаточных мещан и называется мещанской частью. Квартиры здесь дешевые, но от ежегодного разлития Днепра большей частью сырые. Для жительства это нездоровая часть Києва. Весной и осенью здесь свирепствуют лихорадки, горячки и сыпные болезни; холера действует здесь губительно.

Из Киева в Вышгород ведут две дороги; ближайшая (12 верст) начинается на Оболони и пролегает лугами. Так что по причине разлития Днепра она безопасна только летом. И дальняя, через предместье Куреневка и казенный лес (18 верст)».

У 1888 році до 900-річчя хрещення Русі у Києві вийшла книга О. Захарченка та М. Кульженка «Киев теперь и прежде».

У ній подані цікаві факти про Оболонь, зокрема, щодо виникнення церкви Введення: «За канавою, досить близько до берега Дніпра, на розі Почаєвської та Ярославської вулиці знаходиться невелика дерев’яна церква Введення Пресвятої Богородиці.

За переказами церква ця виникла на тому самому місці, де до повалення у нас ідолів стояв істукан Велеса, який вважався покровителем стад. На початку минулого століття на цьому місці була побудована теперішня дерев’яна церква замість старої, сильно пошкодженої пожежою. Церква ця прихідська: храмове свято проходить 11 листопада».

Видання гарно ілюстроване і складає велику цінність для сучасних дослідників Києва.

До ювілею християнства була випущена науково-популярна книга «Киев и его прошлое», 1888 рік. У ній про історичні події розповідається в епічно-романтичній формі: «Первые поселенцы Киева заняли прежде всего плоскую отмель Днепра — Оболонь, а также и высокие зеленые горы, которые круто возвышались над этой отмелью.

Кругом них зеленели густые прекрасные леса, полные лосей, диких кабанов и оленей, за которыми так любили охотиться первые киевские князья. Перед ними Днепр катил свои голубые волны и шумно разливался каждую весну, затопляя противоположный низкий берег, а также и саму Оболонь».

Весна і розорення: Оболонь між красою та злиднями

Часом і художні твори стають неоціненними помічниками для дослідників. Так, у 1895 році Олександр Купрін написав нарис «Оболонское разорение» для київської газети «Жизнь и искусство», з якою він співпрацював.

Оповідання Олександра Купріна «Оболонское разорение» (1895) — це проникливий соціальний нарис про повінь на Оболоні, що відкриває два контрасти: мальовничу природу навесні та глибоку людську біду.

Спочатку автор милується краєвидами, порівнюючи затоплену місцевість із «маленькою Венецією», але згодом бачить справжнє «розорення» — сотні людей, вигнаних з домівок, юрмляться в сирому залі контрактового будинку серед бідного майна. Тут і голод, і нестача дров, і ознаки хронічної бідності, і — як натяк — побутове пияцтво. Один із персонажів прямо каже: «упал пьяненький — праздник был».

Цей текст — рідкісне свідчення того, яким було життя оболонців ще до «освоєння» території: уразливим, стихійним, позбавленим опори. Він показує, чому радянський проект забудови Оболоні прагнув не лише модернізувати простір, а й подолати пам’ять про соціальну убогість, з якою ця територія асоціювалась ще з кінця ХІХ століття.

Цей твір є яскравою ілюстрацією життя, побуту, звичаїв мешканців Оболоні у ХІХ ст.

Оболонь на сторінках «Київської старовини»: монети, пожежі, гіпотези

Внесок у дослідження історії Оболоні зробив і часопис «Киевская старина», що видавався у Києві (1882-1906). У статті Володимира Антоновича «Киев, его судьба и значение с ХІV по ХVI столетие (1362-1569)» викладена цікава гіпотеза. На думку автора, центр міського життя в Києві у докнязівську епоху містився на Оболоні і прилеглих пагорбах. В іншій статті він подає матеріали археологічних розкопок, що проходили на території Оболоні. У 1876 році в садибі Магуріна було знайдено понад 200 римських монет, що відносяться до часів царювання імператорів: Гордіана ІІІ, Волюзіана, Галієна (238-268), Костянтина І, Констанція ІІ (306-361). По цих матеріалах Антонович робить висновки, що поселення ІV ст. на Подолі та Оболоні мали торгівельні відносини з містами Північного Причорномор’я і, можливо, з Візантією.

У травневому випуску «Київської старовини» за 1888 рік вміщено статтю Івана Лучицького «Киев в 1766 году», у якій він цитує архівні матеріали польсько-литовської доби стосовно київської Оболоні. У них простежується проблема землекористування і землеволодіння на Оболоні у ХVI-ХVII ст., де панувала анархія. Як зазначав Лучицький, вона вважалася пустищем і нею користувався будь-хто.

У 1891 році «Київська старовина» надрукувала статтю Ореста Левицького «Тревожные годы (очерк из общественной и политической жизни в г. Киеве в 1811 году)». Автор зібрав згадки людей, що були свідками подій 9 липня 1811 року, коли запалав Поділ. Левицький описав біль і відчай киян. Вони змушені були жити на Оболоні. Лише тут люди відчували себе у безпеці, бо містом ходили чутки, що пожежа виникла не випадково.

Історичні суперечки та сакральна географія

Цікаві історичні гіпотези з історії Оболоні висловив у своїх статтях автор під псевдонімом «П.Л.» або «П.Л.-ва», які різко контрастують із загальноприйнятими. Так, у роботі «Исторические заметки о Киеве» розкривається історія Іорданського Богословського монастиря, який часто ототожнювали з Іорданським Миколаївським.

У 1712 році за наказом Петра І Богословський монастир було переведено з Михайлівського у Плоську частину Києва. Він розташувався поряд із Миколаївським Іорданським монастирем, що був відомий ще з часів Київської Русі. Автор подає історію двох монастирів, яких роз’єднував лише струмок.

У другій статті автор вступає в полеміку з Голубинським про місцезнаходження Введенської церкви, який буквально трактував написане у літописах. П. Л. пояснює: «Нехай же пан Голубинський зрозуміє, що літопис за 945 рік говорить не про постійне знаходження подільської частини під водою до Х ст., а про тимчасову і виняткову ситуацію, що змусила людей через весняну повінь перебратися на пагорби.

Подібна картина і тепер у нас перед очима — не тільки Введенський прихід залитий водою, жителі якого перебувають у курінях, серед суцільного соснового лісу, залишив свої будинки і прихідські церкви у воді».

П. Л. доводить, що Оболонь більшу частину року мала твердий грунт, що дозволяло використовувати його для потреб міста. Третя стаття цього автора «Когда и где совершено крещение киевлян при св. Владимире» розповідає про річку Почайну, що текла через Оболонь. Маючи відстань не більше півтори версти, Почайна спочатку прямувала через Оболонь на схід, а потім завертала на південь і в кінці Подолу, не доходячи Хрещатицького струмка, зливалася з Дніпром, проти Хрестовоздвиженської церкви. У весняний час русло Почайни зливалося з Дніпром і лише у другу половину літа з’являлася піщана коса, що роз’єднувала їх.

Путівники й прогулянки: природа Оболоні початку ХХ століття

На початку ХХ ст. Микола Шарлемань видав путівник «По Києву і його околицях». Він складений як посібник для самостійного проведення екскурсій по місту і околицях. Оболоні автор присвятив кілька сторінок: «З Кирилівських горбів постає прегарний вигляд на долину Дніпра. Вдалині за Дніпром синіють ліси Чернігівщини, ліворуч — темна смуга міського й скарбового лісів, на північ — с. Вишгород, під лісом на Чернігівськім боці — с. Старосілля, праворуч від нього Осещина, далі гирло Десни. Ближче до глядача, рівнобіжно з горбами — р. Почайна, праворуч — Київська гавань.

Річка Почайна або, як звуть її місцеві люди, — Опичань може бути місцем для гідробіологічних екскурсій. Трамваєм № 16 з Подолу треба доїхати до Троїцько-Кирилівської площі (де буває ярмарок) і через площу широкою битою дорогою попростувати, наче до міста, до гавані. На віддаленні верстви від зупинки трамваю дорога піде до берега Почайни. Можна йти й інакше. Через ярмаркову площу, вздовж огорожі заводу «Чинбових (дубильних) екстрактів» (в лівім куті площі), далі через перелаз на залізницю згаданого раніш заводу й залізницею до річки. Річка Почайна, що була колись історичною, за наших часів повернулась у дві стариці «озера», сполучених вузькою протокою. Протокою Турцем нижнє озеро сполучене з однією із заток гавані. Обидва озера Почайни густо поросли ріжними водяними рослинами. Мало не вся поверхня води вкрита лататтям білим, лататтям жовтим, там і тут цілими островами розкинутий оситняг, подекуди в затоках розрісся дуже різак, дно поросло густим лісом елодеї, роголисту і т. д.

Тваринне населення Почайни доволі багате. З берега сіткою можна наловити дрібної риби, особливо часто тут трапляються в’юн звичайний, голець і щипавка. Часом доводиться піймати маленького минька або сомика. Багато ріжних «хаток» кубраків. Багато комах, личинок, водяних блощиць, павуків, м’якунів. В нижньому озері трапляються дуже великі скойки, великі калюжанки, часто бувають зовсім закриті грудочкою мшанки.

Планктон озера також багатий, особливо гарно репрезентовані тут влітку ріжні гіллястовусі раки.

Над Почайною літають у великому числі чорні крячки. В одній з стариць за Почайною, що заросла різаком, знаходиться гніздова колонія згаданих птахів.

Екскурсії на Почайну можна відбувати тільки з кінця травня (часом пізніше), коли Дніпро ввійде в свої береги.

Озера: Зміювате, Круте, Старик. За Почайною, ліворуч від залізниці лежить низка стариць, найближча до верхів’я Почайни — Зміювате, за нею йде «озеро» Круте, яке сполучається протокою з останньою старицею й Стариком. Старик своєю чергою неширокою протокою сполучений з Дніпром вище урочища Наталки. Від Троїцько-Кирилівської площі до Старика верстви 3-4. Зміювате й Круте — досить глибокі стариці (сажнів у 3-4), майже вільні від водяних рослин. Тільки коло берегів росте елодея, зате багато ріжних водорослів. Тут мені доводилося знаходити «сіточку». В перелічених старицях звертає на себе увагу сила калюжанок. У стрімких берегах — гніздові колонії берегових ластівок. Старик буйно заріс водяними рослинами.

Озера Лукове й Біле. Ці «озера» великі стариці лежать коло дубового ліска, якого видко вже з Почайни, ліворуч від залізниці. До них від Почайни верст 7-8. Іти треба дорогою, що веде з Києва на
Вишгород, повз Круте озеро. Лукове й Біле — дуже мальовничі місця. У місцевих рибалок ці озера знані, як дуже багаті на рибу; особливо багато тут «чернухи» — красноперів.

В дубовім гаю гніздиться ріжне дрібне птаство; досить багато воронячих гнізд. Під час водопілля на гілки дубових кущів по берегах Лукового й Білого озер окуні кладуть ікру».

Вірш як пам’ять: поетичний образ давньої Оболоні

Ось такою постає Оболонь у історіях і легендах. Надихає на творчість художників і поетів. Тому що тут дуже легко приходить натхнення. Ми згадали про Почайну, і вже прагнемо зберегти ті місця, які ще трохи нагадують прадавню Оболонь. Вона завжди відігравала важливу роль в історії Києва.

На завершення — вірш Наталки Поклад, що поєднує особисту і національну пам’ять. Поетеса описує глибину часу, предків, які тут жили, і незгасне натхнення, що досі лунає у пейзажах Оболоні. Минуле не зникає — воно присутнє в кожній піщинці, кожній травині, як невидима історія, що живе під нашими ногами:

Тут був пісок, а ще раніш — озера,
Трава шуміла на віках століть.
І предок мій своє тут кільчив древо, Ламаючи тугу життєву кліть.
Він знав це місце. П’янко било в душу Воно привіллям і пахтінням зел.
Тут князь уперше цілував Малушу —
Я знаю, він тоді не був позер. Та все — під нами. Вже пісок стужавів, Шестиметровий прес прим’яв траву…
У цій високій молодій державі
Я шелюгою давньою живу.

0 0 голоса
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомить о
guest
0 комментариев
Новые
Старые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии

Також рекомендуємо

Будинок Льва Гінзбурга та готель «Прем’єр Палац»Будинок Льва Гінзбурга та готель «Прем’єр Палац»

Один із найбільш впізнаваних архітектурних ансамблів Києва — прибутковий будинок Льва Гінзбурга, який сьогодні є частиною п’ятизіркового готелю «Прем’єр Палац» (бульвар Тараса Шевченка 5-7/29). Прибутковий будинок Гінзбурга Ця будівля втілює

Київ: Сирець, Дорогожичі, телевежа. Архівне фото.

Сирець: від середньовічного села до сучасного районуСирець: від середньовічного села до сучасного району

Сирець — це територія між Лук’янівкою, Бабиним Яром, Куренівкою, Волейковим, Петрівською залізницею, вулицями Олени Теліги та Дегтярівською. У походженні назви немає жодних загадок: її місцевість отримала від ріки Сирець, яка

Як архітектор Григорович-Барський перевернув Поділ: барокові шедеври КиєваЯк архітектор Григорович-Барський перевернув Поділ: барокові шедеври Києва

Коли ми сьогодні прогулюємося центральною частиною Подолу, милуючись його неповторною красою, варто пам’ятати: значною мірою цим обличчям район завдячує одній людині. Іван Григорович-Барський — архітектор, який понад 30 років фактично