Серія статей про те, як видатні українські художники зображували нашу столицю (до-речі, цікаві історії про художників можна почути і на екскурсіях по Києву). Цього разу в фокусі художник Сергій Світославський.
Український художник-пейзажист Сергій Світославський народився 1857 року у Києві. Його садиба розташовувалася на вулиці Кирилівській у передмісті тогочасного Києва. Саме життя околиці міста було одним з провідних мотивів у творчості майстра. У його роботах відтворено куточки Подолу, Куренівки, Пущі-Водиці тощо.
Околиця тогочасного Києва
Сергій Світославський. Садиба художника. 1890-ті роки. Полотно, олія.
Сергій Світославський. Околиця Києва. Літо.1890-ті роки. Полотно, олія.
Околиця Києва. Зима. 1900-ті рр. Полотно, олія.
Будинок біля стіни Софійського собору. Полотно, олія. – художник Сергій Світославський
Сергій Світославський. Київ, Поділ. Етюд. 1890-ті рр. Полотно, олія.
Пуща-Водиця та її атмосфера
Пуща-Водиця — лісиста місцевість на північ від Києва, відома з ХІ ст., коли там полювали київські князі. У 1890-x роках частину лісу розпланували під дачі, обладнали ставки, проклали трамвайну колію і дуже швидко утворився популярний кліматичний курорт. Не дивно, що зустрічається Пуща-Водиця і в пейзажах Світославського.
Ліс. У Пущі-Водиці. 1900-ті рр. Полотно, олія.
Околиця Києва. 1890-ті рр. Полотно, олія.
Яким художник побачив дніпровську набережну
Уздовж земляної набережної стоять закриті дерев’яні баржі, у яких до подільських млинів доправляли збіжжя. Сюди ж, на набережну, приходили баржі з цеглою та деревиною для київських будов, а також інші тoвари й вантажі.
«Вид Києва з боку Дніпра». 1890-1900-ті рр. Полотно, олія. – картина Сергія Світославського
«Баржі на Дніпрі». 1880-ті рр. Полотно, наложене на картон, олія.
Куренівка по-Світославськи
На картині художника Світославського скоріш за все зображено куточок Куренівки: Кирилівську вулицю та церкву Миколи Йорданського, збудовану в ХІХ ст. на місці старої дерев’яної церкви. За давньою легендою, київський паломник впустив срібний ківш до священної річки Йордан і начебто знайшов його тут. Перший храм на цьому місці було засновано ще у ХІ ст.
С. Світославський. Ніч. Кінець 1880-х — початок 1890-х рр. Полотно, олія.
Старий Київ Сергія Світославського
Погляд на Старе місто від садиби професора Київського університету св. Володимира Франца Мерінга на Печерську. Садиба займала до 1890-х років територію між сучасними вулицями Хрещатик, Банківською, Архітектора Городецького і Лютеранською. Це був великий парк з оранжереями, виноградниками, алеями. На першому плані картини став; на його місці зараз Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка. Ліворуч на обрії собор св. Софії з дзвіницею; праворуч ансамбль Михайлівського Золотоверхого монастиря і костел св. Олександра.
Київ у ХІХ ст. 1890-ті рр. Полотно, олія.
Сергій Світославський і київська Оболонь в живописі
Оболонь, стародавня «болонь» заплавна лука, низовина біля річки. I Оболонь, і Поділ часто потерпали від повені. На першому плані бідняцькі житла, вдалині Старий Киів, де чітко вимальовуються силуети Андріївської, Десятинної, Трьохсвятительської церков, а також споруд Михайлівського Золотоверхого монастиря.
Повінь на Оболоні. 1903. Полотно, олія.