СПРАГА: Знання Словесна імпровізація при публічному виступі. «Спрага» радить.

Словесна імпровізація при публічному виступі. «Спрага» радить.

Юрій Чабан – екскурсовод, режиссер, поет та засновник проєкта Спрага-Інфо: в роздумах

Спітніли долоні, в голові тисяча думок, але жодної закінченої фрази, а перед очима — аудиторія, яка чекає вашої промови. Знайома ситуація?
І не важливо — це дружня компанія або сотня гостей наукової конференції. Вам в будь-якому випадку потрібно триматися на висоті і виступити добре. Але як навчитися це робити?
«Спрага» підготувала для вас список рекомендацій, які можуть стати в нагоді під час публічних виступів.

В першу чергу потрібно зрозуміти: а що взагалі таке «хороший публічний виступ»?

Класний оратор — той, якого комфортно слухати. Він вміє швидко підхоплювати розмову на будь-яку тему, дуже точно і зрозуміло висловлює свої думки, не торохкотить і не робить довгих пауз. А ще він володіє навиком словесної імпровізації: його неможливо збити з пантелику або поставити в глухий кут питанням. Так це виглядає зі сторони. Тепер подивимося, що оратор зробив, щоб домогтися такого результату.

Знаменитий шведський режисер Інгмар Бергман якось сказав: «Тільки той, хто ретельно підготувався, має можливість імпровізувати». Звучить трохи тривожно: як зрозуміти, що ти підготувався «ретельно»? Уже списані тридцять сторінок блокнота з усіма можливими темами і питаннями із залу, а дзеркало, здається, вивчило напам’ять весь ваш виступ  — цього достатньо, Інгмаре?

Насправді «підготовка» до виступу — це не пара днів безпосередньо перед подією, а, вибачте за пафос, все життя (звичайно, якщо ви ставите собі за мету навчитися говорити на публіку).. Тому що навик імпровізації з’являється в процесі постійної практики: ви вчитеся говорити легко і невимушено, поки дивитеся серіали і читаєте книги, спілкуєтеся з друзями, спостерігаєте за людьми в черзі до лікаря — загалом, кожну секунду свого життя.

Але є і спеціальні вправи на імпровізацію — вони цілком можуть стати вашим щоденним тренінгом! Отже, як навчитися імпровізувати в розмові?

Для початку дослухайтеся до порад від СПРАГА-інфо. Вони наведені нижче.

Гумор.

Будь-який виступ, навіть на найскладнішу і найсерйознішу тему, в якій начебто не передбачається веселощів, необхідно «оживляти». Сенс не в тому, щоб змусити зал реготати до упаду (якщо ви, звичайно, не стенд-ап комік — тоді так, це мета) — нам важливо заручитися підтримкою аудиторії. Чарівність і природна харизма завжди виграють на тлі нудних монотонних виступів.

Як розвинути почуття гумору?

Більше читати і дивитися фільми, запам’ятовувати кумедні сцени і незвичайні сюжети. Вони послужать вам в якості прикладів, допоможуть заповнити паузу або розвинути думку. А ще можна відвідати найближчі концерти, клубні вечірки, екскурсії, тощо. Світ культури — невичерпне джерело тем для імпровізації.

Уявіть, що ви, наприклад, вирішили піти на екскурсію в Києві (чи в будь-якому іншому місті). Слідкуйте не лише за тим що говорить екскурсовод, а й за тим як він тримає увагу аудиторії, що він для цього робить.

Слідкуйте не для того щоб потім скопіювати, а просто щоб дізнатися зрозуміти. Можливо, це колись для вас стане в нагоді.

Ще одна корисна порада — більше спілкуватися з незнайомими людьми, розпитувати фахівців різних сфер діяльності про їхню роботу, дивитися тематичні ютуб-канали чи онлайн-активності у вигляді стрімів у Facebook.. Це і словниковий запас збільшує, і допомагає розслабитися, відчувати себе вільніше навіть в розмові на незнайому тему.

Ви — головний критик.

А мобільний телефон — ваш головний помічник. Не в сенсі, що потрібно з нього читати текст лекції — ні в якому разі! Телефон допоможе вам на підготовчому етапі: мистецтво імпровізації вимагає вміння подивитися на себе з боку, тому відкриваємо камеру, ставимо смартфон перед собою (краще горизонтально) і починаємо говорити!

Зробіть стільки відеозаписів, скільки зможете — уважно стежте за тим, як працює ваша міміка, як рухається тіло, де у вашій мові відбуваються затримки і паузи. Звертайте увагу на інтонацію і слова-паразити.

До речі, подібну вправу можна робити не тільки перед виступами, а й просто, коли з’являється вільний час: обираєте будь-яку тему (наприклад «Як коронавірус вплинув на культурне життя та як під час карантину проводились мистецькі заходи в Києві» і розвиваєте думку. Ваша мета — говорити без довгих пауз, звв’язувати логічно частини розповіді між собою і не відволікатися занадто сильно від теми вашої імпровізованої лекції. Не завжди обов’язково навіть використовувати відео — часом достатньо включити диктофон.

Пов’язувати неочевидне.

Це тренування на логіку. Припустимо, ви маєте працювати з дуже великим об’ємом дійсно важливої і цікавої інформації, але у вас в голові вона не структурована — і під час виступу ви скачете з однієї думки на іншу, перебиваєте самі себе, навіть задихаєтеся від бажання сказати все і відразу. Знайома ситуація? Справа в тому, що наш мозок — ніби під зав’язку заповнена думками кімната з шухлядками різної величини, і в принципі нам комфортно там орієнтуватися. Але не нашим слухачам.

Є популярна техніка, яка допоможе впоратися з такою плутаниною.

Берете 3 слова з різних «світів» намагайтеся побудуватиїї на їх основі осмислений монолог. Наприклад: виделка, шахтар, пісня. Або: фемінізм, вулкан, собака. Спробуйте. Головне — розповісти адекватну історію, а не нісенітницю. Це завдання вимагає постійних тренувань, але ви здивуєтеся, як багато спільного можна знайти у, здавалося б, зовсім не пов’язаних між собою слів. Так і в нашій голові — повно найрізноманітнішої інформації, потрібно лише навчитися прокладати шляхи від однієї думки до іншої.

На практиці це можна зробити так: знаходимо загальну тему, яка об’єднує всі три слова, потім починаємо її розкривати, використовуючи перше слово, потім — друге і, нарешті, третє. Не забувайте про фінал кожної невеликої історії — логічно завершити сюжет можна жартом або коротким висновком. Найкраще спочатку потренуватися з близьким другом.

Синоніми.

Той, хто займається текстами, письменницькою майстерністю, підтвердить: словник синонімів або спеціалізовані сайти — наш порятунок.

Навчіться використовувати синоніми, щоб зробити свою промову яскравою й емоційною. Слухачі обов’язково оцінять (а значить — запам’ятають), якщо замість сухого «добре» ви скажете хоча б «чудово» або «прекрасно».

Спробуйте, наприклад, придумати по два-три синоніми до наступних слів:

  • сцена
  • життя
  • вульгарний
  • удача
  • тупість
  • мистецтво
  • концерт
  • екскурсія

Переводимо стрілки.

Нехай говорить аудиторія!

Задавайте слухачам риторичні питання або питання, що мають на увазі коротку однозначну відповідь. Наприклад: «Хто хоч раз в житті пошкодував, що не вміє імпровізувати?»

А ще надавати слово аудиторії / співрозмовнику можна, коли ви самі не знаєте відповідь або ризикуєте здатися мало обізнаним. Можна просто запитати: «А вам як здається? Які у вас є ідеї на цей рахунок?».

Можливо, поки співрозмовник буде відповідати, ви сформулюєте власну думку або згадайте вдалий приклад з життя, професійного досвіду, кіно чи літератури. У будь-якому випадку ви виграєте час і урізноманітните свій виступ живою розмовою.

Важливо! Потрібно вміти вчасно перервати цю розмову, знову взяти слово — все-таки це ваш виступ.

Асоціації №1.

Це парна вправа — знайдіть партнера. Будемо розвивати навик словесної імпровізації в діалозі. Стане в нагоді в дружній бесіді, інтерв’ю чи в суперечках, з яких дуже хочеться вийти переможцем.

Вибираєте разом з партнером тему для імпровізації — наприклад, мистецькі заходи.

Ви вимовляєте асоціацію, яка першою прийшла в голову, і розкриваєте її протягом 30-40 секунд. «Мистецькі заходи в Києві цікаві своїм різноманіттям. Це і концерти, і фестивалі, і…»Зупиняєтеся. Тепер хід вашого партнера. Він повинен підхопити розмову і розвинути його, вимовивши свою асоціацію на основну тему і теж імпровізувати секунд 30-40. «Говорячи про різноманіття мистецьких заходів у Києві, не можна не відзначити, що мультикультурність, розмаїття стилів та підходів великою мірою зумовлена тим, що Київ є столицею України. Відтак, в мистецькому просторі Києва вдало комбінуються й синтезуються…» Потім знову ваша асоціація і промова на 30-40 секунд, потім від партнера — і так далі. Вправа буде продуктивною, якщо кожен учасник висловить хоча б п’ять асоціацій. Після цього можна змінити тему.

Асоціації №2.

Якщо партнера не знайти, можна спробувати пограти в асоціації з самим собою. Знадобиться книга — відкрийте її на будь-якій сторінці і прочитайте перше слово, яке попалося на очі. Нехай воно стане темою вашого виступу. Починайте імпровізувати, згадуючи все, що «зберігається у вашій голові в шухлядці з цим словом». Для початку поставте таймер на 2 хвилини — і поступово збільшуйте час для імпровізації.

Пам’ятайте про структуру: вступ, визначити проблему, навести приклади, показати можливі шляхи вирішення проблеми, плавно завершити промову. Між частинами виступу додаємо доречні жарти, цікаві факти і питання для аудиторії.

Ви можете відступати від теми, щоб зробити промову більш яскравою — але не занадто сильно, щоб не заплутати слухачів.

І до речі: ви можете робити паузи! Ніхто не чекає, що ви робот, який здатен на одному диханні говорити півгодини без перестанку. Багато ораторів беруть з собою пляшку води — головне не переборщати з відмиванням води, а то ваші слухачі подумають, що у вас якась проблема зі здоров’ям, і вже буде складно повернути їх увагу до теми розмови.

Є ще багато різних вправ:

  • включати фільм без звуку і вголос вигадувати героям діалоги
  • розповідати всім відому історію (наприклад, сюжет казки «Колобок»), перериваючи її словами «до речі» або «раптом», щоб вчитися імпровізувати на ходу, доповнювати сюжет уточнюючими подробицями і тим самим розвивати думку і підгодовувати уяву слухачів
  • цілу годину говорити на одну і ту ж тему, не відволікаючись на інші предмети (обираємо слово — наприклад, «декорації» — і розповідаємо все, що ми знаємо про декорації, від фізичних властивостей до історій з життя)
  • — продумувати переходи між кількома темами за принципом «останнього слова» (чіпляємося за останнє слово абзацу та від нього розвиваємо думку в іншу сторону)
Головна користь словесної імпровізації

Ви навчитеся заповнювати незручні паузи, говорити без заучування тексту і підтримувати легку, але продуктивну атмосферу в аудиторії.

Пам’ятайте, що всі люди на підсвідомому рівні будуть уважніше слухати того промовця, який їм симпатичний: не забувайте робити «компліменти» аудиторії (хвалити їх інтелект, досвід, професійні досягнення, іноді можна і зовнішній вигляд відзначити — тільки не переходьте до загравання), приводити приклади з життя (і розповідати їх так, немов це сюжет хорошого серіалу), реагувати на навколишній простір і події в залі.

Нам всім хочеться бути почутими людьми, з якими ми розмовляємо, але що ще важливіше: завдяки регулярному виконанню вправ на імпровізацію ви станете краще розуміти самих себе. Та «кімната з безліччю шухлядок в нашій голові» поступово перетвориться в зручну і структуровану бібліотеку, в якій ви зможете швидко і легко орієнтуватися, пов’язувати в єдине ціле факти з різних галузей знань і бути завжди готовим до бесіди, конференції, інтерв’ю та стресової ситуації на сцені.

Ну і звичайно, чим більше інформації, отриманої з книг, лекцій. екскурсій, розмов з друзями і незнайомцями, у вашій голові — тим крутішим і більш насиченим буде ваш імпровізований виступ. 

Самоосвіта і спрага до знань — начало начал для будь-якого оратора.

Успіхів!

Ваша «Спрага».

0 0 голоса
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомить о
guest
0 комментариев
Новые
Старые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии

Також рекомендуємо

Игорь Туров: размышления о коронавирусеИгорь Туров: размышления о коронавирусе

Недавно озадачился вопросом какая из стран Европы меньше всего пострадала от к вируса. Число заболевших не может быть показателем, поскольку зависит от числа тестов. Зато цифра умерших достаточно показательна. Ведь

Прогулянка Києвом: від Володимирської гірки до «палестинського фільтру»Прогулянка Києвом: від Володимирської гірки до «палестинського фільтру»

Михайлівська, Олександрівська, Володимирська…  Важко уявити собі киянина, який би жодного разу не побував на Володимирській гірці. Тут відпочивають, прогулюються, звідси милуються краєвидами, саме тут випускники київських шкіл традиційно зустрічають світанки

Экскурсии по Киеву, лекции в Киеве, киевские истории, театр, тренинги, концерты, афиша мероприятий Киев. Екскурсії по Києву, квартирники, лекції в Києві, івенти Київ

Катя Клюєва: А навесні вони спливаютьКатя Клюєва: А навесні вони спливають

На річці Осені почався льодохід. «Припливуть сьогодні, — тоскно сказала тітка Наталя, поглядаючи на розкриту після довгої зими річку. — І звідки ця капость тільки береться навесні? Добре, хоч сонце