СПРАГА: Все,Знання,Про Київ Золоті Ворота в Києві

Золоті Ворота в Києві

Золоті Ворота

Знахідка Лохвицького

Вперше Золоті Ворота в Києві згадуються в літописах в 1037 році — браму будували одночасно з Софійським собором та іншими укріпленнями міста Ярослава, сина князя Володимира Великого.  Це був, по-суті, центральний заїзд у Київ тих часів. Вважається, що Золоті ворота були зруйновані під час монголо-татарських навал — після них Верхнє місто довго стояло в руїнах, навіть Софійський собор був покинутий, а кияни жили в основному на Подолі.  У 1755 році руїни Золотих воріт засипали землею — ймовірно, для збереження.  І про них … забули!  Яке ж було здивування, коли в 1832 році археолог-аматор Кіндрат Лохвицький розкопав цей пам’ятник великокнязівських часів.

Золоті Ворота — Київ. Стара листівка.

«Першовідкривач» Золотих Воріт

 «Першовідкривач» Золотих воріт Кіндрат Лохвицький народився в Петербурзі в далекому 1774 році і вже в 16 років став чиновником.  А в 1824 році пішов у відставку і переселився до Києва.  Тут він зацікавився археологією — в той час як раз під керівництвом митрополита Євгена Болтохвінова проводилися розкопки Десятинної церкви.  По суті, після того як Золоті Ворота були розкопані, почалася Велика доба Київської археології.

Золоті Ворота. Фото часів СРСР
Золоті Ворота — Київ. Фото часів СРСР

 Лохвицький активно влився в археологічну братію: зробив перші креслення руїн церкви, піклувався про стан пам’ятника.  І зайнявся власними розкопками: спочатку в 1832 році знайшов біля Андріївської церкви залишки дерев’яної конструкції в хлібній ямі (де тоді зберігали пшеницю), з якої спорудив хрест.  Був Кіндрат Лохвицький, схоже, людиною з фантазією, тому і оголосив, що хрест був встановлений апостолом Андрієм Первозванним — чому в Києві повірили, а пшеницю з урочистими молебнями перенесли в Києво-Печерську Лавру, Софіївський собор і Михайлівський монастир.

фРЕКОМЕНДУЄМО: Екскурсії в Києві

 Заслуживши таким чином повагу і популярність, Лохвицький взявся за амбітний проект — знайти залишки Золотих воріт.  Для такого масштабного підприємства археолог не тільки використовував свої кошти, а й залучився фінансуванням заможних киян.

Золоті ворота. Сучасне фото

 В ті часи приблизно по нинішній вулиці Ярославів Вал і далі до нинішнього Хрещатика проходив вал земляної фортеці, в якому і «сховалися» руїни княжих часів.  Там і почав пошуки Кіндрат Лохвицький, і — знайшов!  «Новий пам’ятник» відразу почали приводити в порядок: архітектор Ф. Міхевіч вмонтував між збереженими древніми стінами залізні перекладини, а в 1837-1838 роках руїни зміцнили цегляною кладкою за участю архітектора В.І. Беретті.

 А слідом за ними Лохвицьким були знайдений фундамент Ірининського монастиря, заснованого Ярославом Мудрим і зруйнованого монголо-татарами (безпосередньо на перехресті Володимирської та Ірининської вулиць).  Однак Ірининському храму пощастило менше — в 1840 році під час прокладання Володимирської вулиці в пам’ять про храм був залишений тільки один зі стовпів церкви.  «Ірининський пам’ятник» довго стояв прямо на проїжджій частині вулиці, а в 1930-х роках його знесли як будівлю яка створює перешкоду для дорожнього руху…

 А Лохвицький навіть в складі Тимчасового комітету для дослідження старожитностей залишався все таким же любителем. З невідомої нам причини він посварився з керівництвом Комітету та був виключений з об’єднання археологів і відсторонений від музею.  Без найяскравішого захоплення всього життя «відкривач Золотих воріт» серйозно захворів і пішов з життя 11 вересня 1849 року.  Лохвицький був похований на Щекавицькому кладовищі — на жаль, цей старий київський некрополь був повністю знищений в 1950-і роки, коли на горі Щекавиці влаштувалися військові…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Михайло Булгаков та Андріївський узвіз в Києві

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Також рекомендуємо

ОЛЬГА ШВЕЦ: Про музыку в кафешках. Мысли вслухОЛЬГА ШВЕЦ: Про музыку в кафешках. Мысли вслух

Меня бесит музыка в кафешках.Недавно была на дне рождения, так никто ни разу не смог поздравить именинника, потому что музыка заглушала все слова. И музыка-то хорошая была, но истории приходилось

Нивки. Парк культури і відпочинку Ленінського комсомолу

Нивки — «хрущовський» райНивки — «хрущовський» рай

Місцевість Шевченківського району стала експериментальним майданчиком для будівництва типових будинків. І хоча на екскурсіях Нивками в першу чергу беруться в фокус старовинні особняки, що подекуди збереглися там до наших днів,

Старий Хрещатие - СПРАГА

Єврейські театри в старому Києві: театральна трагедія довжиною в життяЄврейські театри в старому Києві: театральна трагедія довжиною в життя

Україна за час існування в ній межі осілості кількамільйонного єврейського населення перетворилася на один з найбільших у світі центрів єврейського населення та його культури (недаремно тема єврейської спадщини часто тримається