СПРАГА: Знання,Подорожі,Про Київ Цирки в Києві: сторінки історії

Цирки в Києві: сторінки історії

Цирк "Шато де фльор" (Київ). Старе фото

З другої половини ХІХ ст. Хрещатицька площа стала головним «цирковим місцем» міста. Інші циркові місця – це заклади «Шато де Флер», Бессарабська площа і пізніше -Троїцька площа. 

Успішні циркові підприємці, – уславлені артисти – прагнули неодмінно побувати на гастролях у Києві – великому економічному й культурному центрі країни. У 60-і роки ХІХ ст. до Києва приїздили цирки Гверри, Вернера, Ріо та інші. Вони виступали на Хрещатицькій площі у тимчасових спорудах, які зносилися по завершенні сезону. 

Так виглядали цирки в Києві в минулому

Хрещатицька (думська) площа — місце, яке полюбляли циркові колективи

У 1867 р. тут давала вистави трупа Джемса Белля. Газета писала про його програму: «Видовище це має всі умови, необхідні, щоб задовольнити шанувальників такого роду вистав. Вершники і вершниці майстерні й граціозні, акробати і гімнасти виконують свою справу відмінно, клоуни досить вдало смішать публіку своїми комічними сценками… Публіки завжди набивається повно і не дарма». 

ТАКОЖ РЕОМЕНДУЄМО: Екскурсії Києвом — можливість краще розуміти столицю України

Потім у циркових виставах настає перерва. Річ у тім, що упродовж кількох десятиліть на Хрещатицькій площі існував базар, доки у 1871 р. міська Управа не розпорядилася перенести частину крамниць, а у 1873 р. – решту, на Бессарабську площу. 

Потім розпочалося спорудження будівлі міської Думи, тому цирки повернулися на площу лише на початку 80-х років ХІХ ст. 

Отже, у цей час Хрещатицька площа, маючи вже назву Думська, знову стає головним «цирковим місцем» Києва.

Цирк «Альказар» архітектора Ніколаєва

Стаціонарний цирк у Києві «Альказар» (архітектор В. М. Ніколаєв) було відкрито 28 грудня 1875 р. на вулиці Фундуклеївській, №5, у садибі Огюста Бергоньє (нині тут розташовано Національний театр російської драми ім. Лесі Українки). Однак, у 1878 р. власник перетворив цирк на театр (так званий «Театр Бергоньє») і місто на 25 років було позбавлене постійного цирку, задовольняючись лише гастролями приїжджих труп, що виступали у тимчасових дерев’яних спорудах. 

Київський цирк «Альказар»

«Російський цирк братів Никітіних»

У період 1883-1890 рр. на площі щорічно виступав (з однією перервою у 1888/1889 рр.) «Російський цирк братів Никітіних». Завдяки високому художньому рівню і блискучому добору виконавців, кияни у ці роки познайомилися з кращими представниками усіх жанрів циркового мистецтва країни (вершники, дресирувальники, клоуни, музичні ексцентрики, акробати тощо). 

Неможливо перелічити всіх акторів, які виступали у Нікітіних. Згадаємо лише найвидатніших: вершники Микола Сичов та Наполеон Фабрі, співвласник цирку Петро Нікітін -дресирувальник техаських биків, приборкувачка левів Зенида, музичні клоуни брати Джиретті, жокеї Уїльям Кук та Ноні Бедіні, клоуни Сергій Кристов, Макс Високинський, Дмитро Бабушкін та багато інших. 

Альберт Шуман — видатний дресирувальник коней

Лише упродовж сезону 1888/89 р. Нікітіним довелося поступитися місцем А. Шуману, який запропонував місту більшу суму за оренду. Киянам поталанило – вони побачили славнозвісного дресирувальника коней, який ніколи не виступав у Києві. До речі, саме у цирку Шумана 24 січня 1889 р. вперше у Києві виступив відомий клоун-сатирик і дресирувальник Анатолій Дуров. 

Альберт Шуман (1857-1930) з 80-х років ХІХ ст. гастролював Європою і досяг неабиякого успіху в дресурі коней. Спортивної на вигляд статури, привабливий, стрункий і гнучкий, він працював на манежі одягненим у фрак, і справляв враження бездоганного джентельмена, який щойно приїхав до манежу з дипломатичного рауту. Двічі на вечір він працював з двома номерами, які завжди залишалися головним атракціоном. Він давав номери, стоячи поза манежем, і лише коригував роботу тварин з боку, знаходячись у форгангу поруч з уніформістами. З ним пов’язаний розквіт групової дресури на волі. 

ВАРТЕ УВАГИ: Розклад подій в Києві від СПРАГА.інфо

Індивідуальні якості цього надзвичайно вправного артиста як техніка, так і виконавця, були недосяжними, і навряд чи комусь іще вдалося опанувати технічні прийоми Шумана. Його цирк був на той час найпередовішим у Європі. Він поєднував кращі традиції попередніх стаціонарних цирків з новітніми модерновими віяннями. Шуман не мав рівних собі за всю історію циркового мистецтва, з його ім’ям пов’язаний подальший розвиток кінного цирку. Поставлені ним кінні номери – «Коняка, що наздоганяє клоуна», «Пивний бар», «Дитячий садок» та інші – увійшли до золотого фонду циркового мистецтва. Його наслідували в усіх європейських цирках початку ХХ ст. 

Циркова Бесарабка

Ще одним «цирковим місцем» у Києві стала Бессарабська площа. З 1868 до 1872 р. тут утримував тимчасовий дерев’яний цирк купець Жермен Бретон. Право на таке використання частини площі він отримав лише за умови, що тут не буде стайні й не зберігатиметься фураж. У 1869 р. тут гастролював цирк Жоржа Дарсена, даючи «щодня по одній великій блискучій виставі у трьох відділеннях, з номерами вольтижерними, гімнастичними, пантомімами й кінними вправами». 

Батько та син — Уїльям та Литль Віаль

Оздобою програми стали виступи відомих клоунів, батька і сина Литлів та Уїльяма Віаля. Їхня перша вистава 18 травня 1869 р., як писала згодом газета «Паровоз», «перевершила всі сподівання.

«Ми нічого такого у Києві ще не бачили. Литль Віаль неповторний; ця людина має такий запас комізму та гумору, що його вистачило б, принаймні, на сотню людей. Всі рухи його такі граціозні, такі природні, що викликають у глядачів загальний вибух реготу…. 
Уїльям Віаль – син Литль Віаля, молодий чоловік, років 22 або 23, стрункий і гарний, примітний не лише як клоун, алі й як вершник. Його вправи верхи дивовижні. Він, на коні, який несеться щосили, робить те, що ледве вдається іншому клоунові зробити так легко на підлозі. У ньому захоплює все. І його сміливість, і самовпевненість, і вправність, і вражаюча граціозність. Повторюємо ще раз: ми ніколи нічого такого не бачили».

(з газети «Паровоз»)

Жорж Дарсен сплачував Віалям колосальну як на ті часи (та й на сьогодні, мабуть, теж) суму – 800 рублів сріблом за місяць. 

«Набіг» антрепренера Вільгельма Сура

1870 р. на Бессарабській площі нетривалий час виступав (як писали газети – «здійснив набіг») цирк відомого у подальшому циркового антрепренера Вільгельма Сура, який, можливо, тоді щойно приїхав до Росії. Судячи з документів, Сур, мабуть, не розуміючи назви «Бессарабська площа», називав її «Арабська площа». Зоря Сура зійшла пізніше, завдяки його дітям — Ользі, Марті, Альбертові і Рудольфові Сурам – блискучим цирковим артистам, У 90-х роках цирк Сура у Києві неодноразово відвідував О. Купрін, який чудово змалював його в оповіданнях «Ольга Сур та «Дурной каламбур»». 

«Вистави різних вольтижерських та комічних штук

З 28 січня до 1 травня 1872 р. цирк на Бессарабській площі, де проходили «вистави різних вольтижерських та комічних штук, утримував австрієць Ігнатій Соббот. Це було останнє циркове підприємство на площі – почалося переведення сюди базару з Хрещатицької площі. 

«Шато де Фльор»

Ще одне «циркове місце» було у закладі «Шато де Фльор», У 1864 р. купець 2-ї гільдії, садівник К. К. Христіані (мого садиба знаходилася на місці нинішньої вулиці Степанівської, у кварталі між вулицями Саксаганського й Жилянської) отримав у безоплатне користування, на період з 1 серпня 1864 р. до 1 серпня 1876 р. Двірцевий гай із зобов’язанням «перетворити усю долину Двірцевого гаю від Кам’яної брами до підніжжя тераси головної Верхнього гаю і влаштувати вокзал (так називалося тоді приміщення для вистав) для концертів і танців, гойдалки, буфет, місце для фейєрверків і різноманітних гімнастичних вправ,-словом, усе те, що тільки може бути зручним для задоволення публіки, яка гуляє». Згодом він одержав дозвіл на влаштування у Двірцевому гаю Літнього театру із зобов’язанням завершити будівництво у поточному, 1864 р. Так виник «Замок квітів» або, на французький манер, «Шато де Фльор».

Цирк «Шато-де-Фльор» в Києві

«Директор і почесний вершник цирку Його Величності турецького султана  

Вже у 1865 р. «Шато де Фльор» приймав циркову трупу француза Луї Сульє, який називав себе «Директором і почесним вершником цирку Його Величності турецького султана». У Києві він виступав з 20 січня до 14 березня 1865 р. Поряд з першокласними номерами були показані й такі, що викликали негативне ставлення глядачів. 

Кінний цирк Турнієра

У «Шато де Флер» з жовтня 1867 р. до квітня 1868 р. виступав кінний цирк Турнієра. Окрім вершників, там демонстрували свої номери гімнасти, акробати, артисти інших жанрів. Цирк Турнієра вважався кращим з усіх, які гастролювали на той час у Росії. Зауважимо, що за 40 років до подій, про які йдеться, засновник циркової родини (династії) Жак Турнієр вже виступав у Росії. Згодом справу продовжили його сини – Франсуа й Бенуа, доньки – Луїза й Аделаїда. 

У 1838 р. братам Турнієрам вперше у Росії дозволили давати вистави ввечері, До того всі циркові вистави закінчувалися не пізніше 18 години. 

Артисти Труцці

3 Києвом також пов’язана творчість відомої родини талановитих артистів Труцці. Сучасники називали Їхній цирк «Академією циркового мистецтва». 

Максиміліано Труцці з дружиною Луїзою і синами Енріко, Жижетто й Рудольфо приїхав до Росії з Італії у другій половині ХІХ ст. Труцці володіли багатьма цирковими жанрами, могли самі показати мало не всю виставу, займалися режисурою. 

У 80-і роки ХІХ ст. Труцці заснували в Росії власне циркове підприємство і поїхали на гастролі по багатьох містах. До Києва вперше вони приїхали у 1881 р. Вистави розпочалися 15 грудня у «Шато де Флер», у побудованому ними тимчасовому дерев’яному цирку на місці колишнього драматичного театру. Афіша повідомляла, що Труцці виступатимуть три місяці. Через явний успіх, гастролі подовжили ще на місяць. Головне місце у програмі посідали пантоміми. 6 квітня 1882 р. вперше у Росії була поставлена пантоміма на український сюжет «Мазепа», яку виконували діти, вбрані у національні костюми. Цією ж пантомімою Труцці 12 квітня 1882 р. завершили свій перший виступ у Києві. 

У 1892 р. кияни знову побачили виступ відомої циркової родини у тому самому приміщенні -«Шато де Флер». 

У ті часи артисти говорили:
«Хто рік прослужить у Труцці, той потім зможе служити у будь-якому цирку світу».

Всі Труцці демонстрували високий професіоналізм і безмежну відданість мистецтву манежу. Вони відбирали до своєї трупи першокласних майстрів. Завжди дбайливо вибудовували програму. Піклувалися про яскраве оформлення вистав і ефектні костюми. Труцці поміняли звичний тоді духовий оркестр на струнно-духовий, ретельно добирали музичні твори. Все це робило вистави яскравими і святковими. Хтось із братів неодмінно стежив за ходом вистави. Труцці домагалися суворої дисципліни, у них заборонялися пиятика і картярство. Вимагалося, аби кожен з артистів був задіяний по кілька разів, артисти-чоловіки виконували також і обов язки уніформістів. 

Брати Годфруа

У грудні 1890 – березні 1891 р. у «Шато де Фльорі» виступав відомий «Французький цирк братів Годфруа». Засновник і власник цирку Жан-Батіст Годфруа з’явився в Україні відразу ж після завершення Кримської війни 1853-1856 рр. Відомо, що в Євпаторії висадився десант союзників чисельністю у 50 тис осіб для облоги Севастополя. Після того, як англо-французькі війська залишили Крим, Годфруа задешево скупив решту брезенту, багато коней і запас кормів для них на кілька років.

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Також рекомендуємо

Штучний інтелект

Якщо штучний інтелект буде робити те, що ми будемо вимагати, це стане великою проблемоюЯкщо штучний інтелект буде робити те, що ми будемо вимагати, це стане великою проблемою

У фільмі 1997 року «Виконавець бажань» (Wishmaster) персонажі страждали від виконання неакуратно сформульованих бажань: виконував їх джин, був формально точний, але не брав до уваги справжніх приорітетів замовників. Можливо, такимиі

Киевские особенности быта 1970-х: прописка как ключ к жизни в столицеКиевские особенности быта 1970-х: прописка как ключ к жизни в столице

В 1970-е жизнь в столице УССР начиналась с киевской прописки. Просто так приехать и поселиться в Киеве? Не смешите. Во-первых, надо где-то жить. Даже если приезжий остановится у знакомых или

Аделия Супер: Как сдавать на права. Пособие для блондинок, брюнеток и шатенокАделия Супер: Как сдавать на права. Пособие для блондинок, брюнеток и шатенок

Часть 1 НАЧАЛО С детства помню сны, как я еду по улицам ночного города. За рулем. Катаюсь всю ночь и просыпаюсь с чувством неописуемого счастья.  Лет в 12 эти сны